Wszyscy zgodzą się, że zakłady sportowe podnoszą poziom adrenaliny do granic możliwości. Ale jeśli chcesz odnieść sukces jako gracz i zbierać świetne wygrane, nie powinieneś polegać wyłącznie na szczęściu. Lepiej wiesz, jak działają kursy bukmacherskie. Bycie poważnym inwestorem sportowym oznacza, że musisz rozumieć kursy i wiedzieć, jak z nich korzystać. Bez takiej wiedzy stracisz czas i pieniądze.

 

Miliony ludzi obstawia zakłady online, ponieważ jest to łatwiejsze, prostsze i możesz śledzić wydarzenia sportowe z każdego zakątka świata. Jednak może to być trochę trudne, ponieważ istnieje kilka rodzajów kursów i formatów zakładów, których możesz nie znać. Nie ma powodu do paniki, po prostu czytaj dalej.

 

Rodzaje kursów bukmacherskich

Kursy bukmacherskie (kursy euro 2021) to metoda, która określa szanse wygranej zakładu. Jak wspomniano powyżej, istnieją różne rodzaje kursów, w zależności od sportu, na który stawiasz zakłady i gdzie grasz. Zobaczysz kursy amerykańskie, ułamkowe i dziesiętne, a jeśli chcesz włożyć pieniądze do kieszeni, musisz swobodnie przełączać się między formatami.

 

Kursy amerykańskie

Kursy amerykańskie, znane również jako „kursy Moneyline”, są najczęściej używane przez bukmacherów w USA. Zrozumiesz je bez większych problemów, ponieważ pokazują, ile gracz musi postawić, aby wygrać 100 $. Będą wymienione jako „wybierz”, „pk” lub „wybierz”.

 

Kursy amerykańskie są podzielone na dwie kategorie – słabsze i faworytów. „+” Jest przypisany do słabszych. Jeśli liczba jest wyższa, słabszy będzie wyższy, co oznacza, że słabszy z +100 ma większe szanse na wygraną niż +400 słabszy. Z drugiej strony, faworyci mają dołączony „-” i jeśli liczba jest większa, to jest szansa na wygraną, czyli faworyt -300 ma większe szanse na wygraną niż -100.

 

Wartość 100 $ jest zawsze używana w przypadku kursów amerykańskich. W przypadku faworytów ryzykujesz pieniądze, aby wygrać 100 USD, ale w przypadku słabszych ryzykujesz 100 USD, aby wygrać kwotę. Na przykład faworyt -120 oznacza, że musisz zaryzykować 120 $, aby wygrać 100 $, więc albo przegrywasz 120 $, albo wygrywasz 100 $ lub push. W przypadku słabszych jest odwrotnie: +300 słabszych oznacza, że ryzykujesz 100 $, aby wygrać 300 $.

 

Kursy amerykańskie można przeliczyć na procenty, co da Ci procent rentowności. Weźmy -110, najczęściej używany kurs, z którego można wygrać 210 $. Musisz podzielić 110 przez 210, a otrzymasz 0,5238 lub 52,38%, tzn. Twoje zakłady na poziomie -110 muszą wynosić co najmniej 52,38%, aby przebić.

 

Następny przykład obejmuje słabszych. Masz +200 słabszych i musisz podzielić ryzyko 100 $ przez maksymalną wygraną 300 $. Wynik wyniesie 0,3333 lub 33,33%. Dlatego zyskownym zakładem będzie dowolny +200 słabszy, który wygrywa w 33,33% przypadków.

 

W większości sportów amerykańskich kursy amerykańskie mogą być powiązane ze spreadem punktowym. Następujący przypadek pochodzi z NFL: Atlanta +3-115, Karolina -3 +110.

 

Podsumowując, kursy amerykańskie są proste i naprawdę łatwo z nich korzystać. Ale w końcu wszystko zależy od twoich preferencji.

 

Kursy dziesiętne

Kursy dziesiętne, zwane również kursami europejskimi, są najczęściej używane przez bukmacherów internetowych z Europy, Kanady i Australii. Są dość łatwe do zrozumienia i dlatego ten format jest preferowany przez wielu internetowych bukmacherów i graczy.

 

Będziesz potrzebował dosłownie 2 sekund, aby obliczyć kursy dziesiętne. Twoja stawka jest mnożona przez kursy, aby obliczyć wygrane (Stawka x Kurs = Wypłata). Powiedzmy, że Man United to drużyna, której wspierasz, a ich kurs dziesiętny wynosi 1,82. Jeśli Twój zakład wynosi 100 USD, potencjalna wypłata wyniesie 182 USD, co oznacza, że możliwy zysk netto to 82 USD (początkowy zakład 100 USD x 1,82 kursy dziesiętne = potencjalny zwrot 182 USD). Należy pamiętać, że kwota pierwotnego zakładu jest uwzględniona w potencjalnej wypłacie.

 

Próg rentowności kursów europejskich wynosi 2,0, co oznacza, że podwoją postawioną przez Ciebie stawkę. Dziesiętne kursy poniżej 2,0 i możliwe wygrane będą niższe niż początkowy zakład, ale te powyżej niego są kursami dodatnimi, co oznacza, że potencjalna wypłata będzie wyższa niż pierwotna stawka.

 

Oprócz tego kursy dziesiętne są najbardziej ekonomiczną metodą obstawiania zakładów parlay, ponieważ kursy można łatwo obliczyć, dlatego bukmacher nie potrzebuje dużej liczby osób, które je obliczy. Co więcej, takie kursy zapewniają najbardziej dokładne i uczciwe zakłady. Dlatego jest to najczęściej preferowany format przez bukmacherów internetowych.

 

Kursy ułamkowe

Format kursów ułamkowych lub brytyjskich jest najstarszym formatem i jest najczęściej używany w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Takie kursy są bardzo łatwe do obliczenia. Druga liczba po prawej (mianownik) to kwota zakładu, a pierwsza po lewej (licznik) to kwota zakładu.

 

Na przykład, stawiasz na Man City po kursach ułamkowych od 10 do 15. Potencjalna wygrana przy zakładzie 150 $ to 100 $, więc jeśli wygrasz, odzyskasz początkową stawkę i wygrane, co oznacza, że otrzymasz 250 $.

 

Kursy faworytów nazywane są „szansami na”, a szanse słabszych są określane jako „szanse na”. Jeśli zakład jest równy, kurs wyniesie 1/1, tj. Gracz ryzykuje 100 $, aby odebrać wygraną w wysokości 100 $.

 

Ułamkowe kursy mogą iść w parze ze spreadem punktowym. Na przykład New York Giants -7 10/11, Philadelphia Eagles +7 10/11. Musisz więc postawić 110 $, aby wygrać 100 $.

 

Najłatwiejszą metodą przeliczenia kursów ułamkowych jest przekształcenie postaci ułamkowej w ułamek dziesiętny i dodanie 1. Na przykład kursy ułamkowe 5/1 (pięć do jednego) są równe kursowi ułamkowemu 6,00 w systemie dziesiętnym (5/1 = 5+ 1 = 6,00). Albo inny przykład dużego faworyta: 1/5 = 0,2 + 1 = 1,2.

 

Gracze, zwłaszcza ci z Wielkiej Brytanii, powinni znać kursy ułamkowe. Ale obstawiający, którzy nie używają ich często, mogą skorzystać tylko na znajomości ich zrozumienia. Kursy ułamkowe są preferowane przez czołowych bukmacherów i nie ma drugiej opinii, że są one najczęściej używane przez graczy sportowych na całym świecie.